Cześć!

Dzisiaj opowiem Ci w jaki sposób zrobiłem zdjęcie prawie packshotowe aparatem wbudowanym w mojego smartfona. Co ciekawe, nie wykorzystałem do tego celu nic poza telefonem, białą kartką papieru i naturalnie zegarkiem – który fotografowałem. Te informacje mogą być bardzo przydatne dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze sprzedażą produktów przez internet. W końcu żeby zrobić dobre zdjęcie wcale nie trzeba mieć aparatu cyfrowego, a wystarczy telefon i prawie najgorszy aparat wbudowany.
Myślę, że z powodzeniem dzięki smartfonowi można zrobić dużo lepszą fotę, niż jest na większości aukcji allegro, jeżeli tylko wie się jak to zrobić.

Ale do rzeczy, zobacz jak zrobić zdjęcie na aukcje internetowe telefonem? – Prosto.

Potrzebna będzie kartka papieru, albo nawet brystol – jeżeli produkt, który jest sprzedawany ma spore gabaryty. Potrzebny będzie również ładny i słoneczny dzień, może jakieś biurko, stolik, a może nawet w ostateczności wystarczy podłoga. Wszytko zależy od gabarytów przedmiotu. Podstawową rzeczą jest wypełnienie podstawy oraz tła przestrzenią białej kartki.
Poniższe zdjęcie przedstawia jak wyglądało moje ustawienie. Zegarek położyłem na kartce papieru, smartfona ustawiłem na statywie do telefonów (allegro koszt 14zł). Statyw do telefonu został użyty bardziej do celów demonstracyjnych, żeby nie trzymać telefonu w ręce. Podobnie namiot bezcieniowy, w którym wszystko się znajduje użyłem wyłącznie po to, żeby nie pokazywać bałaganu, który miałem obecnie w pracowni. 🙂

Kartkę papieru, bądź brystol należy umiejscowić bokiem, albo przodem do światła. W taki sposób, aby światło padało od przodu, z lewej, bądź prawej strony na produkt. Z przeciwnej strony warto przyłożyć drugą białą kartkę papieru tak, aby ta odbijała światło i wypełniała cienie. – UWAGA! Warto to zrobić wyłącznie w sytuacji, gdy światło z okna jest na tyle silne, że tworzy mocno widoczne cienie przedmiotu na kartce papieru. Jeżeli tak się nie dzieje, temat można zostawić w spokoju. 🙂

Jak widzisz na poniższym zdjęciu, mój telefon automatycznie dobiera sobie wszystkie parametry i nie ma w nim żadnej kontroli nad ekspozycją zdjęcia. Przez to ostatecznie zdjęcie wyszło troszkę ciemniejsze, niż powinno, ale do tego zaraz przejdziemy i temat uzupełnimy. Tak czy inaczej poniższe zdjęcie doskonale przedstawia podstawowe ustawienie i kadrowanie zdjęcia, jakie możesz wykonać samodzielnie.

Ostatecznie zdjęcia robiłem bez statywu na smartfona i pstryknąłem nieco inne kadry. Dla przykładu zamieszczam poniższe ujęcie. Naturalnie zostało zrobione moim telefonem komórkowym. Nie do wiary co? Jak dla mnie wygląda bardzo dobrze i spokojnie nadaje się do prezentacji produktów na aukcjach internetowych, a może nawet w sklepie www. Odrobina pracy nad ustawieniem światła, jasności (większość telefonów ma możliwość korygowania ekspozycji zdjęcia, mój niestety nie) i chwilka pracy w darmowym programie graficznym i mamy takie efekty.

zdjęcie reklamowe z telefonu

zdjęcie reklamowe wykonane telefonem

Możesz kliknąć w zdjęcie, żeby zobaczyć je w trochę większej rozdzielczości.
Ale żeby nie opowiadać bajek, że to wszystkie takie, aż nadto proste. Zdjęcie pochodzące prosto z telefonu wyglądało tak:

prosto z telefonuTo właśnie o tym braku kontroli nad ekspozycją pisałem wcześniej. Biała kartka nie jest biała, tylko szara, dlatego trzeba było poprawić to w programie graficznym. Jeżeli w Twoim telefonie można korygować ekspozycję, od razu ustaw aparat w telefonie tak, aby białe było białe, albo nawet jaskrawo białe. Dzięki temu unikniesz konieczności poprawiania tego w programie graficznym. Poza tym zdjęcie zostało przygotowane do publikacji w internecie, o czym stworzyłem poprzedni artykuł.

Żeby zrobić fajne i dobrze wyglądające zdjęcie reklamowe telefonem trzeba:
  • Mieć ładny i słoneczny dzień, który zastąpi nam studyjne oświetlenie.
  • Wykorzystać białą kartkę papieru, bądź brystol.
  • Fotografować telefonem posiadającym wbudowany aparaty cyfrowy.
  • Prawidłowo przygotować zdjęcia do publikacji.

Ot cała filozofia. Mam nadzieję, że temat był przydatny i już potrafisz zrobić samodzielnie zdjęcie na aukcję internetową, czy nawet do swojego sklepu. Jak widzisz nie potrzebujesz super sprzętu i mega studia, żeby zrobić proste, dobrze wyglądające zdjęcie reklamowe. Jeżeli masz pytania, śmiało zapraszam do komentowania i dyskusji na ten temat. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak obrabiać zdjęcia reklamowe w darmowym programie graficznym PhotoScape – również daj znać w komentarzu.

Tymczasem piąteczka!

Przeczytaj podobne posty