Czy opłaca się stworzyć w działalności handlowej realizującej sprzedaż przez internet(np. sklepie internetowym), stanowisko do fotografii reklamowej? Czy warto w ogóle brać ten aspekt pod uwagę, czy może lepiej zwrócić się do profesjonalnego studia fotograficznego, które będzie wykonywać zdjęcia niezależnie?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Odpowiadam: To zależy. Żeby odpowiedzieć sobie na te pytania warto przeanalizować temat dogłębnie i zastanowić się, która opcja będzie najlepszą decyzją dla naszego przedsiębiorstwa.

W tym artykule postaram się pomóc osobom, które stoją przed tym dylematem utworzenia dodatkowego stanowiska pracy, zajmującego się wykonywaniem zdjęć prezentujących produkty w sprzedaży internetowej. Mam nadzieję, że uda mi się podpowiedzieć z praktycznej strony, jak ugryźć ten temat i pomogę w podjęciu decyzji. Większość zawodowych fotografów może się wściekać, jednak prowadzenie biznesu w naszym kraju nie jest wyjątkowo przyjemne i bezproblemowe, dlatego są sytuacje, w których stworzenie dodatkowego stanowiska to jedyna słuszna droga. Są jednak takie, w których będzie to bezdyskusyjne przepalanie finansów firmy.

Stanowisko do fotografii reklamowej – opłacalność

Na potrzeby tego artykułu załóżmy, że przykładem biznesu sprzedającego online będzie sklep internetowy. Asortyment dowolny, jednak ogromne znaczenie ma aktualizacja i rotacja produktów. 

Stworzenie stanowiska do zdjęć produktowych będzie opłacalne wyłącznie wtedy, gdy sklep będzie często rotował różnymi produktami, będą pojawiać się nowości(bardziej, bądź mniej sezonowe). Dlaczego?

Przy sklepie, który ma z góry określoną i z góry wiadomą liczbę produktów, która w dłuższej perspektywie czasu pozostaje stała, a nowe produkty pojawiają się dosyć rzadko, zdecydowanie bardziej opłacalne będzie zlecenie wykonania zdjęć profesjonaliście, albo zrobienie ich samemu w wolnej chwili przed oficjalnym startem sklepu(takich umiejętności nauczysz się również w moim kursie fotografia reklamowa krok po kroku). Dodatkowe stanowisko w takiej sytuacji totalnie nie będzie miało sensu, nawet, gdyby trzeba było fotografować kilka dodatkowych produktów w miesiącu.

Jeżeli jednak asortyment się zmienia i ciągle rotuje, warto wykalkulować opłacalność zatrudnienia dodatkowej osoby do ekipy, która odpowiadałaby za zdjęcia. W tym miejscu muszę dodać, że bardzo duże rotacje produktów nie opłacają się tak samo jak ich brak, ponieważ studia fotograficzne są w stanie zrealizować zlecenia na duże ilości zdjęć zdecydowanie taniej i szybciej, niż wykona to mniej doświadczony fotograficznie pracownik.

No dobra, ale przejdźmy do konkretów!

Ile kosztuje stworzenie stanowiska do fotografii produktowej?

Temat kosztów w fotografii produktowej jest bardzo ruchomy, nie da się jednoznacznie stwierdzić jakich pieniędzy potrzeba, żeby stworzyć stanowisko do fotografowania packshotów. Poniższe wyliczenia będą orientacyjną, bardzo subiektywną wartością, która jest w stanie zapewnić w miarę dobry i spokojny start dla większości przedsiębiorstw, które chcą realizować zdjęcia produktowe we własnym zakresie.

Niezbędny sprzęt fotograficzny do stanowiska 

 • Aparat fotograficzny + obiektyw, akcesoria (karty pamięci, baterie, etc) – 5 tysięcy złotych
 • porządny statyw fotograficzny – około tysiąca złotych
 • stanowisko fotograficzne – od 500zł do 2 tysięcy złotych
 • oświetlenie stanowiska – od 1 tysiąca złotych
 • dodatkowe akcesoria do stanowiska (blendy, uchwyty, statywy oświetleniowe, etc.) około tysiąc złotych
 • komputer + monitor do obróbki zdjęć – od 3 tysięcy złotych
 • oprogramowanie do obróbki zdjęć – kilkadziesiąt złotych miesięcznie

Powyższe koszty są w miarę konkretne, jednak bardzo orientacyjne. Zawsze można zapłacić więcej, bądź mniej – wpływ mają czynniki zmienne. Planując stanowisko do fotografii produktowej warto brać pod uwagę wiele czynników, jak chociażby konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby i zorganizowania jej przestrzeni do fotografowania oraz pracy przy komputerze – są to koszty, których nie brałem pod uwagę, ponieważ mogą wahać się w ogromnym przedziale finansowym. 

Warto zrobić sobie tabelę wyliczeniową dotyczącą opłacalności stworzenia fotograficznego stanowiska pracy.

Jak krok po kroku obliczyć opłacalność fotografowania we własnym zakresie?

 1. Podsumować koszt jednorazowy wynikający z zakupu sprzętu i szkolenia pracownika.  
 2. Podsumować koszt stały wynikający z wynagrodzenia pracownika + koszty związane z miejscem wykonywania i postprodukcji fotografii.
 3. Poznać wycenę realizacji zdjęć przez zewnętrznego fotografa / studio fotograficzne.
 4. Przekalkulować finanse, która z opcji jest korzystniejsza finansowo?! 
 5. Przeanalizować zalety i wady obu rozwiązań według uznania.

Zaletą zewnętrznego studia fotograficznego jest jakość, profesjonalność, terminowość i pewność dobrze wykonanej pracy – przynajmniej tak jest u mnie. Za inne studia nie gwarantuję.

Wadą jest logistyka i konieczność szykowania produktów do fotografowania (wysyłka do studia, pakowanie, rozpakowywanie, etc). 

Zaletą własnego stanowiska jest ogromna elastyczność, możliwość fotografowania w dowolnym momencie i czasie.
Wadą jest konieczność wypracowania umiejętności i doświadczenia przez pracownika, które mają profesjonalni fotografowie pracujący w zawodzie od lat.

Po takiej analizie, podjęcie decyzji powinno być dużo prostsze. Warto pamiętać, że każde rozwiązanie będzie charakteryzowało się własnymi, indywidualnymi cechami. Czy będą to wady, czy zalety – zdecydować może wyłącznie przedsiębiorca, który szuka dla swojej firmy najlepszego rozwiązania.

Jeżeli nadal nie możesz podjąć decyzji samodzielnie, skontaktuj się ze mną, pogadajmy – może uda się bardziej szczegółowo przeanalizować temat i sytuacja stanie się jasna!