Interesując się fotografią reklamową nie można zapomnieć o maszynie, dzięki której będziemy mogli obrobić i przygotować wykonane zdjęcia do internetu. W tym miejscu mam nadzieję, że większość posiadaczy komputerów uspokoję – do pracy nad zdjęciami produktowymi nie potrzebujemy jakiejś bardzo szybkiej i drogiej maszyny. Moim zdaniem wystarczy przeciętny komputer stacjonarny/laptop, który będzie spełniał poniższe wymagania:

Minimalne wymagania systemowe programu Photoshop

 Wymagania minimalne
ProcesorProcesor 64-bitowy Intel® lub AMD o taktowaniu 2 GHz lub wyższym
System operacyjnyMicrosoft Windows 7* z dodatkiem Service Pack 1 (wersja 64-bitowa)**,
Microsoft Windows 10*** z aktualizacją z października 2018 r. (wersja 64-bitowa) w wersji 1809 lub nowszej
Pamięć RAM2 GB pamięci RAM (zalecane 8 GB)
Karta graficznanVidia GeForce GTX 1050 lub równoważna; zalecana nVidia GeForce GTX 1660 lub Quadro T1000
Miejsce na dysku twardym3,1 GB miejsca na dysku twardym na potrzeby instalacji wersji 64-bitowej; dodatkowe wolne miejsce podczas instalacji (brak możliwości zainstalowania na woluminie korzystającym z systemu plików z rozróżnianiem wielkości liter)
Rozdzielczość monitoraWyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 przy skalowaniu interfejsu użytkownika na 100%, z 16-bitową głębią kolorów i co najmniej 512 MB pamięci VRAM; zalecane 2 GB †
OpenGLSystem obsługujący standard OpenGL 2.0
InternetInternetsprawdzania poprawności subskrypcji i korzystania z usług online niezbędna jest rejestracja i musi być dostępne połączenie z Internetem.††

więcej informacji na stronie Adobe…

Wymagania te są optymalnymi wymaganiami dla oprogramowania Adobe Photoshop oraz Lightroom. Podobne wymagania mają inne programy graficzne, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcesz poważnie potraktować temat postprodukcji zdjęć produktowych.

Ważniejszą cechą niż podzespoły komputera może okazać się monitor. Zdecydowanie odradzam próby obróbki graficznej na ekranach laptopów – zdecydowana większość nie nadaje się do pracy nad zdjęciami, czy grafiką. Budżetowym rozwiązaniem jest kupienie dodatkowego monitora, ale na ten temat stworzyłem osobny tekst:

Czy monitor graficzny jest niezbędny w fotografii produktowej?

Wracając do tematu komputera – jeżeli Twój sprzęt spełnia powyższe wymagania, nie ma potrzeby myśleć nad jego zmianą, przynajmniej w najbliższym czasie, zanim poziom umiejętności fotograficznych nie przeskoczy do góry.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze komputera, albo Twój obecny nie spełnia powyższych wymagań sprzętowych, warto rozważyć kupno PC, który te wymagania będzie spełniał. Nie jestem specjalistą od komputerów, dlatego ogólnych informacji nie jestem w stanie udzielić. Mogę jednak zachęcić do pytań na grupie, w której na pewno pomożemy i zaproponujemy dobre rozwiązanie.

Jeżeli masz pytania dotyczące sprzętu – zajrzyj na grupę.