Cześć!

Dzisiaj powiem Wam trochę o ustawieniu aparatu podczas robienia zdjęć produktowych. Zapewne wielu z Was może mieć problem z pierwszymi krokami w fotografii produktowej i jest to całkowicie zrozumiałe. Fotografia tylko wydaje się taka prosta i łatwa, a w rzeczywistości problemy pojawiają się już bardzo szybko. Jak je rozwiązać? Najlepiej czytać fotografięreklamową.tv i zajrzeć do przygotowanego przeze mnie poradnika fotografii produktowej, ale do konkretów. Dzisiaj zajmujemy się zasadami ustawienia aparatu w fotografii produktowej.

Złote zasady ustawienia aparatu w fotografii reklamowej

ustawienie zenitów

zenit et vs zenit 12xp

Żeby zachować jak najwyższa jakość i najlepsza ostrość obrazu należy ustawić aparat na jak najmniejsze możliwe ISO, tzw. ISO natywne, w którym matryca aparatu ma najlepsze właściwości światłoczułe. Przysłonę należy przymknąć do wartości najbardziej optymalnej dla konkretnego obiektywu. Najlepiej obiektywy zachowują się na środkowych wartościach przysłony, tj. f8, f11, f16. Czas naświetlania jest zmienną, która zależy od sposobu oświetlania planu zdjęciowego. Mamy dwa punkty, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • wykorzystanie światła błyskowego
  • wykorzystanie światła ciągłego

Wykorzystanie błysku – ustawiamy czas naświetlania między 1/160, a 1/200

Światło ciągłe – ustawiamy czas naświetlania tak, aby zdjęcie zostało poprawnie naświetlone dla mocy światła ciągłego. Im mocniejsze lampy wykorzystujemy tym czas będzie krótszy. W przypadku słabszych lamp, często naświetlanie trwa pół sekundy, albo i więcej, dlatego konieczne jest wykorzystanie statywu oraz wężyka spustowego, czy samowyzwalacza do zrobienia zdjęcia. Ale o zastosowaniu statywu w fotografii reklamowej napisałem osobny tekst, do którego w tym miejscu odsyłam. Dodam tylko, że jest to MUST HAVE jeżeli korzystamy ze światła ciągłego do oświetlania sceny produktowej.

zenit et 12xp

ekipa zenita

Tych kilka informacji powinno w zupełności wystarczyć, żeby Twój aparat miał prawidłowe i solidne ustawienia. Oczywiście nie są to ostateczne wartości, z których należy korzystać zawsze, jednak to studyjny standard. Mój aparat, którym robię packshoty ma zawsze te same ustawienia przy takim samym setupie oświetleniowym.

Jeżeli nadal masz problem z ustawieniem aparatu, z pewnością masz problem ze zrozumieniem fotografii. Chcesz zdobyć więcej wiedzy i umiejętności fotograficznych? Zobacz tego e-booka, w którym przedstawiam totalne podstawy podstaw, które są potrzebne do robienia dobrych zdjęć. Jeżeli po przeczytaniu tego e-booka nadal będziesz mieć problemy – napisz, na pewno uda nam się rozwiązać problem szybko i tanio 🙂

Tymczasem piąteczka!