Na samym początku przygody z tym blogiem, warto konkretnie opisać to, czym tak naprawdę jest profesjonalna fotografia reklamowa. Wydaje się oczywiste, że to po prostu zdjęcia służące do reklamy wszystkiego, co da się sfotografować i owszem – tak jest, jednak to zdecydowanie nie wyczerpuje znaczenia tego terminu. Świadomość, czym jest promocja produktów, rzeczy i usług za pomocą fotografii jest bardzo istotna w branży, dlatego chcę to wyjaśnić.

Co kryje się pod pojęciem fotografii produktowej/reklamowej?

To zdjęcia wykonywane z przeznaczeniem sprzedaży. Sprzedaż to jednak bardzo szerokie pojęcie, które można różnie interpretować. Mówiąc o zdjęciach produktowych mamy na myśli zdjęcia, które przedstawiają dany produkt, przedmiot w korzystny, bądź informacyjny sposób. Przedmioty można po prostu fotografować i pokazywać jak faktycznie wyglądają, jak również można fotografować je w sposób interesujący i zachęcający odbiorcę do jego kupna. Wszystko zależy od przeznaczenia. Pojęcie fotografii reklamowej dotyczy szerszej ilości rzeczy, czy nawet usług niż fotografia produktowa. Reklama za pomocą zdjęcia ma przede wszystkim promować dany produkt, czy usługę. Zdjęcia mają wpływać na odbiorcę i zachęcać go do skorzystania z oferty, która dane zdjęcia przedstawia. W tym przypadku mówimy o zdjęciach nie tylko rzeczy, ale również przestrzeni, czy ludzi. Można też pokusić się o stwierdzenie, że zdjęcie staje się często w tym przypadku grafiką informacyjną, doskonale wypełniającą treść oferty sprzedażowej.

Dla większej przejrzystości zagadnienia, postanowiłem podzielić temat fotografii reklamowej na poszczególne akapity.

1. Zdjęcia produktów – fotografie wykorzystywane do przedstawienia rzeczy oraz przedmiotów

Zdjęcia produktowe to zdecydowanie największa część tematu fotografii reklamowej. Może nie tyle pod względem jakości tych zdjęć, technik wykonania, zastosowanych technologii, itd, ale przede wszystkim pod względem ilości takich fotografii. Codziennie powstają ich miliony, a te większość z nich trafia do internetu. Trafiają do różnych miejsc, gdzie służą biznesowi, albo zniechęcają klientów – w zależności od jakości zdjęć. Praktycznie większość tego typu fotografii można wykonać w studio fotograficznym.

  • packshot – zdjęcia proste, przedstawiające produkt, zazwyczaj wykonane z poprawnym, cieniowym oświetleniem na jednolitym tle, z efektami odbicia, czy refleksów.
  • bezcieniowe – proste zdjęcia przedstawiające produkt na całkowicie białym tle, bez cieni, bez efektów świetlnych, oświetlony prawidłowo z możliwością łatwego, szybkiego wycięcia z tła.
  • kreatywne – zdjęcia przedstawiające produkt w sposób kreatywny, w adekwatnym, tematycznym otoczeniu, często sztucznie tworzące kompozycje lokujące produkty.
  • katalogowe – zdjęcia przeznaczone do katalogów, czasem czasopism. Najczęściej ubrania, modele, modelki, etc.
  • fotografia 360 – animacja zdjęciowa/wideo, która pozwala oglądać produkt, z każdej strony. Możliwe jest stosowanie animacji obrotowych 360, jak również 180 stopni.

2. Fotografia kulinarna – zdjęcia potraw, jedzenia, napoi

Zdjęcia kulinarne same w sobie powinny być dosyć wąskim tematem. Tak niestety nie jest. Nie będę tutaj już rozróżniać podpunktów. Myślę, że wystarczy napisać o tym, że fotografie kulinarne wyróżniają się przede wszystkim jakością, pomysłowością oraz aspektami technicznymi. Zdjęcia kulinarne wykonywane są w bardzo różnych celach i dla tych grup i celów nie ma poszczególnych nazw, czy określeń. Sama prezentacja jedzenia do celów reklamy ulotkowej, czy bilbordowej może zawierać się nawet w aspekcie fotografii produktowej, czyli packshotach, czy zdjęciach bezcieniowych. Inaczej jest w przypadku kompozycji przeznaczonych do menu, czy do celów reklamy internetowej i promocji w szeptankach. Kulinaria żądzą się swoimi prawami, są zdecydowanie bardziej wymagające niż inne dziedziny fotografii reklamowej, dlatego jest to dziedzina specjalizacji wielu fotografów.

3. Fotografia wnętrz, architektury

Zdjęcia wnętrz, czy architektury także należą do tej bardzo szerokiej dziedziny fotografii reklamowej. Wykorzystywane są w katalogach, czasopismach, portalach, czy stronach internetowych. Nareszcie klienci dostrzegają znaczenie fotografii wnętrz podczas prowadzenia hoteli, restauracji, ekskluzywnych lokali gastronomicznych, czy barów/pubów/klubów. Jest to dziedzina najbardziej wymagająca z całej palety fotograficznych działań reklamowych. Wymaga największego doświadczenia i smykałki do tego tematu. O ile uwielbiam fotografowanie przedmiotów, o tyle wnętrza i architektura stanową świetne wyzwanie fotograficzne, które zaczynam coraz lepiej rozumieć.
Fotografia architektury i wnętrz ma ogromne znaczenie reklamowe dla konkretnej grupy zleceniodawców. Nie jest najpopularniejsza, jednak bardzo potrzebna na rosnącym rynku developerów. Podejrzewam, że można podzielić zdjęcia wnętrzarskie na jakieś kategorie, jednak nie czuję się na tyle ogarnięty w tym temacie, aby to zrobić.

4. Fotografia wizerunkowa

Wizerunek jest w dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych kart przetargowych w biznesie. To sprawia, że kolejnym elementem fotografii reklamowej jest fotografia wizerunkowa. Jest to chyba najbardziej odległa dziedzina fotograficzna w porównaniu do powyższych. Fotografia wizerunkowa wymaga bowiem pracy z modelem, którym najczęściej jest nasz klient, albo jego pracownicy. A to zupełnie inna sprawa niż fotografowanie przedmiotów. Z tego co obserwuję, bardzo ciężko jest połączyć te dwie rzeczy – fotografowanie produktów oraz fotografowanie ludzi. Te dwie dziedziny fotografii wymagają bowiem od fotografa odmiennego podejścia, które ma ogromny wpływ na efekt końcowy. W dziedzinę fotografii wizerunkowej wliczam:

  • portret biznesowy/w pracy, ma na celu przedstawienie osoby w najkorzystniejszym możliwym świetle. Wykorzystywany w małym i dużym biznesie. Strony internetowe, CV, prezentacja osobista, czy prezentacja firmy na szerszym polu działalności
  • stylizację wizerunkową, która jest tworzeniem fotograficznego i ogólnego wizerunku dla marki / firmy / osoby na potrzeby sprzedaży konkretnych usług, czy produktów. Jest to jedno z tych bardziej nowatorskich działań, które w bardzo fajny sposób wpływają na potencjał konkretnych branży
  • reportaż eventowy – realizacja zdjęć z przedsięwzięć firm, ich działalności, czy codziennej pracy. Reportaż jest realizacją szeregu zdjęć pokazujących, jak wygląda praca w danej firmie, bądź przebieg konferencji. Reportaż to również zdjęcia z imprez okolicznościowych, w których uczestniczą sponsorzy, czy imprezy są bardzo budżetowe i potrzebują dodatkowej promocji, aby przyciągać jeszcze większą liczbę uczestników.
Uzupełnienie tematu

Jak można łatwo zauważyć fotografia reklamowa jest jednym większym działaniem, które wchodzi w zakres działań marketingowych. Polega na przedstawieniu produktu za pomocą fotografii. Fotografię taką wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wykorzystać można również tekst. Strony internetowe, bannery, katalogi, ulotki, przestrzenie reklamowe w gazetach, czy telewizji – każdy środek dystrybucji jest potencjalną przestrzenią na umieszczenie fotografii. Wizualizacja w marketingu jest niezwykle istotna, dlatego wszystkie działania, które mają na celu promocję produktów, osób, usług, czy firm, powinny być wspierane przez metody wizualizacji. Fotografia odgrywa w tym aspekcie kluczową rolę. Warto mieć tego świadomość. Zdjęcia sprzedają i tyle!

Wszystkie działania fotografii reklamowej mają współpracować z marketingiem realizowanym przez daną firmę. Ważne jest więc porozumienie między osobą odpowiedzialną za kampanie dla jakiejś firmy, a fotografem, który zrealizuje fotografie w sposób zgodny wizerunkowo z danym produktem i całością kampanii.

Do czego konkretnie służą zdjęcia wykonywane przez fotografów reklamowych?
Przede wszystkim prezentują produkty, o czym pisałem już tutaj kilkukrotnie. Zachęcają do kupna, zainteresowania się daną usługą, czy przedmiotem. Również kluczową cechą w fotografii reklamowej jest nawiązywanie kontaktu, prezentowanie produktów, utrzymywanie stałego kontaktu z potencjalnymi i stałymi klientami. Są to jednak już zagadnienia typowo marketingowe, w które nie będę się tutaj zagłębiać.

Temat udało mi się zgłębić, opisać i mam nadzieję, ze wystarczająco wyjaśnić. Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny dla kogoś. Zachęcam do komentowania, wymiany opinii, porozmawiania o fotografii reklamowej. Tymczasem!