Na początku przygody z prowadzeniem bloga o fotografii reklamowej, chciałbym podzielić się informacją, czym zostały wykonane dotychczasowe zdjęcia, które przedstawione są na tej stronie. Ciekawostką jest to, że nie posiadam jeszcze do dyspozycji obiektywu makro. Praktycznie wszystkie zdjęcia, poza nielicznymi wyjątkami zostały zrobione Nikonem D7100 z zapiętym obiektywem 50mm f 1.4. Naturalnie wykorzystywałem w wielu przypadkach pierścienie makro, które pozwalały mi fotografować przedmioty z bliższej odległości.

Od niedawna posiadam nikona D750, czyli pełnoklatkowy odpowiednik D7100. Nie zamierzam go jednak systematycznie wykorzystywać do fotografii produktowej. Zdecydowanie lepiej sprawdza się D7100, ma taką samą rozdzielczość, ilość pikseli, gorzej sobie radzi naturalnie z szumami i światłem, jednak w fotografii produktowej, gdzie wykorzystuję praktycznie zawsze ISO 100 natywne jest w zupełności wystarczający. D750 będzie body do zadań specjalnych, reportaży, czy fotografii portretowej w innych niż studyjne warunkach. Naturalnie wykorzystanie konkretnego body, czy obiektywu zależy od potrzeb i oczekiwań tego, co chcę sfotografować i w jaki sposób.

Najbliższym celem jest zakup obiektywu makro. Prawdopodobnie skuszę się na tokinę 90mm f 2.8, jednak o fakcie i testach nowego obiektywu poinformuję, gdy tylko pojawi się w moich rękach.

Jaki sprzęt jest ważny w fotografii reklamowej?

Z pewnością nie jest to sam aparat i obiektyw. Tego typu fotografia jest przede wszystkim fotografią studyjną, więc wymaga stworzenia warunków pracy, oświetlenia i planu zdjęciowego. Większe znaczenie od samego aparatu ma to, w jaki sposób zaaranżujemy przestrzeń zdjęciową, jakiego światła i w jaki sposób użyjemy go do oświetlenia przedmiotów. Do wielu zdjęć nie potrzeba nie wiadomo jak zaawansowanego sprzętu. Niektóre zdjęcia zrobiłem manualnym obiektywem M42, 135mm ze światłem 2.8. Możecie zresztą zobaczyć to na moim pierwszym, nieudolnie nagrywany filmie o prostym zdjęciu reklamowym przedstawiającym whisky.

O oświetleniu oraz przygotowaniu akcesoriów studyjnych potrzebnych do fotografii reklamowej napiszę niebawem. Tekst na pewno będzie obszerniejszy i ciekawszy! 🙂 Zostańmy w kontakcie!

Przeczytaj podobne posty